implant

Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
ASP Uygulamaları
 ASPTurkiye.com Forum : ASP Uygulamaları
Konu Konu: web.config connection string hakkında Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
h.ibrahim polat
Yeni Üye
Yeni Üye

Ülke: Turkiye
Gönderilenler: 18
Gönderen: 19-Mayıs-2012 Saat 16:21 | Kayıtlı IP Alıntı h.ibrahim polat

web.config dosyamızda connection string tanımlamasını iki şekilde yapabiliyoruz.

birincisi aşağıdaki gibi <connectionStrings> boğumu içerisinde tanımlayarak.

<connectionStrings>
<add name="constr" connectionString="Data Source=;Initial Catalog=;User ID=;Password=" providerName="System.Data.SqlClient"/>
</connectionStrings>

buna kod tarafındada şu şekilde ulaşabiliyoruz.
SqlConnection con = new SqlConnection(System.Configuration.ConfigurationManager.AppSettings["constr"]);

ikinciside <appSettings> boğumu içerisinde tanımlayarak

<appSettings>
<add key="constr" value="Data Source=;Initial Catalog=;User ID=;Password=;"></add>
</appSettings>

bunada kod tarafında şu şekilde ulaşıyoruz.
SqlConnection con = new SqlConnection (System.Configuration.ConfigurationSettings.AppSettings["constr"]);

dikkat ettiyseniz ulaşımdaki tek fark ConfigurationManager, ConfigurationSettings kısımları.

şimdi öncelikle şunu belirtiyim nette araştırdığım kadarıyla ConfigurationSettings eski bir kulanım biçimi yeni olan kulanım biçimi ConfigurationManager yani birinci verdiğim web.config ayarının olduğu bölüm.

yalnız bende şöyle bir sıkıntı var her iki olayıda denedim ve gösterdiğim şekilerde..
ama ikinci verdiğim şekil ile yaparken hiç bir sorun ile karşılaşmıyorum fakat birinci verdiğim şekilde yaparken
ConfigurationManager'ı görmüyor ve derleme sırasında aşağıdaki hatayı veriyor.

The type or namespace name 'ConfigurationManager' does not exist in the namespace 'System.Configuration' (are you missing an assembly reference?)

referans eksikliği olduğu söyleniyor hata tam olarak neden kaynaklanıyor olabilir acaba. Framework 4.0 ile çalışıyorum.
Yukarı Dön Göster h.ibrahim polat's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: h.ibrahim polat

fatoş
Yeni Üye
Yeni Üye

Ülke: Turkiye
Gönderilenler: 20
Gönderen: 21-Mayıs-2012 Saat 19:24 | Kayıtlı IP Alıntı fatoş

config dosyalarını kullanabilirsin. Bu bir windows uygulaması ise app.config dosyası işini görür. Fakat öncelikle her form için veritabanına gitmen iyi bir yöntem değil. Olası şema değişikliğinde tüm formlarını tek tek dolaşmak zorunda kalabilirsin. Bunun yerine tüm veritabanı işlemlerini tek bir sınıfta birleştir. Temel SQL bilgisine sahibim nasıl çalıştığını biliyorum diyorsan Entity Framework'e geç tüm bunlar senin için otomatik yapılsın.
http://safakunel.blogspot.com/2010/0...config-ve.html
Yukarı Dön Göster fatoş's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: fatoş

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma